برگشت به دانشگاه علوم پزشکی زابل
   [صفحه اصلی ]     [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات بیمارستان::
اطلاعات بیماران::
اطلاعات پزشکان بیمارستان::
آموزش::
واحدهای درمانی::
تعرفه ها::
تجهیزات پزشکی::
آموزش سلامت::
حاکمیت بالینی::
روابط عمومی::
مقالات::
احکام شرعی بهداشت و درمان::
مرکز انفورماتیک::
::
اخبار وزارت بهداشت
..
اخبار سلامت و پزشکی
..
اخبار دانشگاههای علوم پزشکی
..
:: امداد در زیر آتش ، رکورد دار در جهان ::
 | تاریخ ارسال: 1393/7/14 | 

  امداد در زیر آتش ، رکورد دار در جهان

  بیمارستانهای صحرایی و مراکز اورژانس ، چادر یا کانکسهای فلزی قابل حملی هستند که توسط نیروهای نظامی برای پشتیبانی درمانی از رزمندگان در خطوط مقدم جبهه جنگ دایر می شد . البته بعدها این مراکز را برای درامان ماندن از بمباران دشمن ، داخل سنگرهایی بردند که یا با کیسه های شنی یا با بلوکهای بتنی ساخته می شدند تا از صدمات ناشی از انفجار و بمباران دشمن ، نفوذ رطوبت ، سرما و حشرات به آنها جلوگیری شود . حدود 5/1الی 2 متر از این سازه های فلزی یا بتنی زیر خاک قرار می گرفت ، سپس روی آنها با خاک پوشانده می شد ، بطوری که از بیرون به شکل تپه های کوچک و بزرگ دیده می شدند .

  در ماهها و سالهای ابتدایی جنگ تحمیلی ، فرصت ومجال اندکی برای تفکر در مورد ایجاد مراکز امداد ودرمان وجود داشت ، چرا که جنگ بدون هیچ پیش درآمدی شروع شده بود . بنابراین امکان ساخت و راه اندازی سریع بیمارستانهای صحرایی در مناطق عملیاتی وجود نداشت و بهداری نیروهای رزمی به تازگی شکل گرفته بود . بهمین دلیل سپاه و ارتش با همکاری وزارت بهداشت ، جهاد سازندگی و هلال احمر و دیگر سازمانهای فعال در این زمینه بطور موقت و اضطراری شروع به ایجاد پست امداد و اورژانس هایی در مناطق عملیاتی کردند . ، که تنها به ارائه خدمات اولیه به مجروحان می پرداختند و آنها را تا رسیدن به بیمارستانهای شهری زنده نگه می داشتند . به تدریج این مراکز تجهیز شده و از لحاظ سازه های بکار رفته در آنها ، تقویت و تبدیل به بیمارستانهای مجهزتری شدند . به طوری که در سالهای میانی و پایانی جنگ ، بمبارانهای رژیم بعثی عراق خسارتی به بیمارستانها وارد نمی کرد . در مجموع بیمارستانهای صحرایی در سیر تکاملی در شکلهای مختلفی ایجاد شد : چادر ، کانکس فلزی ، بیمارستانهای سوله ای (زیرزمینی) و بتنی که نوع بتنی آن با سپرهای انفجاری مجهز شدند و در برابر بمباران مقاومت و استحکام داشتند .

  شکست رکورد در جهان

  حضور پزشکان در خط مقدم و انتقال مراکز درمانی و بیمارستانها به منطقه عملیاتی تنها در ایران اجرا شد . در جنگ تحمیلی چون امکان هلی برد مجروحان به دلیل کمبود در تعداد بالگرد های موجود ، وجود نداشت ، نیروهای نظامی با همکاری پزشکان دست به این ابتکار عمل زدند بطوری که در سالهای میانی و پایانی جنگ رکورد رسیدن مجروحین از خط مقدم به بیمارستانهای صحرایی شکسته شد . درجنگ جهانی اول مجروحان پس از گذشت دو هفته به بیمارستانهای عقبه منتقل و مداوا می شدند . درجنگ جهانی دوم این رکورد به 72 ساعت و در جنگ امریکا علیه ویتنام ، به 12 ساعت می رسد .

  برای اولین بار در ایران ، این رکورد با ساخت بیمارستانهای صحرایی مجهزی چون بیمارستان امام سجاد «ع» که جزء مجهزترین بیمارستانهای ساخته شده در دوران هشت سال دفاع مقدس است به کمتر از یک ساعت رسید .

  نکته جالب توجه در مورد این بیمارستان که به دستور فرماندهی کل سپاه و با استتار بسیار بالایی ساخته شد ، این است که بیمارستان مذکور در داخل خاک عراق و با امکاناتی نظیر : 8 اتاق عمل ، 2 رادیو لوژی ، 2 آزمایشگاه ، اورژانسی با ظرفیت 24 تخت ، ریکاوری با ظرفیت 18 تخت ، و 3 درب ورود ، 3 درب خروج ، سایت مخصوص بیماران شیمیایی ، نیز خارج از ساختمان اصلی بنا شده بود .

  البته به دلیل ساخت بیمارستان در داخل خاک دشمن ، سیستم انتقال مجروحان به سختی و با چهار قایق که به این امر اختصاص داده شده بود صورت گرفت . مجروحان را سوار بر قایقها از اروند عبور داده و پس از رسیدن به اسکله ، با هلی برد به بیمارستانهای شهری می رساندند .

  نگاهی به تعدادی از بیمارستانهای صحرایی ساخته شده در دوران دفاع مقدس

  سال 1359

  بیمارستان صحرایی سوسنگرد

  اولین بیمارستان صحرایی در دوران دفاع مقدس بود و بوسیله بهداری رزمی سپاه به صورت کانکس و چادر ساخته و بکار گرفته شد . اولین اتاقهای عمل نیز در این گونه بیمارستانها از کنار هم قرار گرفتن چند کانتینر ایجاد شد .

  سال 1360

  بیمارستان سیار سپنتا

  این بیمارستان قبل از انجام عملیات فتح المبین ، با ظرفیت 10 کانکس در محل کارخانه نورد ، در 8 کیلومتری جاده اهواز – خرمشهر احداث شد و در عملیاتهای فتح المبین ، بیت المقدس و رمضان فعال بود .

  سال 1361

  بیمارستان صحرایی شهید کلاهدوز

  در جریان مرحله سوم عملیات بیت المقدس ، بیمارستان کانکسی شهید کلاهدوز در 15 کیلومتری خرمشهر بر پا شد ، این بیمارستان در مرحله آخر عملیات ، بعنوان عقبه اصلی انتقال مجروحان استفاده شد و در عملیاتهای خیبر و بدر هم فعال بود .

  بیمارستان صحرایی شهداء

  این بیمارستان در سال 1361در نزدیکی پاسگاه ربوط در جنوب شرقی دهلران ساخته شد و در عملیات والفجر 1 فعال بود . بیمارستان شهداء با زیر بنایی حدود 181 متر ، اولین بیمارستان با سازه فلزی بود .

  سال 1362

  بیمارستان صحرایی خاتم الانبیاء «ص»

  این بیمارستان در سال 1362 با طرح و نقشه مهندسی رزمی سپاه ، در سه راهی جفیر ساخته شد و در عملیاتهای خیبر و بدر خدمات ارزنده و موثری به مجروحان عرضه کرد . این بیمارستان با استفاده از سوله فلزی 5 ضلعی و با عایق رطوبتی (نایلون) احداث و با لایه ای یک متری از خاک پوشانده شد و تقریبا امکانات و بخشهای مختلف یک بیمارستانم شهری را دارا بود .

  بیمارستان صحرایی کولان

  این بیمارستان در تاریخ 20/4/1362توسط بهداری تیپ مستقل مریوان در کنار ستاد عملیاتی ، بصورت مرکز اورژانس تاسیس شد و هنگام عملیات توسعه داده شد و بصورت بیمارستان صحرایی درآمد و در عملیات والفجر 4 فعال بود تعداد مجروحان پذیرفته شده 1720نفر بوده است .

 

 

  بیمارستان صحرایی شهید بروجردی

  این بیمارستان توسط نیروهای مهندسی سپاه با بکارگیری امکانات یک شهرک نیمه کاره ، در جاده مهران – ایلام کنار شیار «نی» راه اندازی شد . بیمارستان شهید بروجردی در عملیات والفجر 4 ، پشتیبانی لشکرهای نجف اشرف و 41 ثارا.. را برعهده داشت .

  بیمارستان شهید رادمنش

  این بیمارستان در حاشیه جاده مریوان به شیار شیلر توسط جهادسازندگی ساخته شد و در عملیات والفجر 4 پشتیبانی تیپ 44 قمر بنی هاشم و دیگر لشکرهای عمل کننده را که دارای پشتیبانی بیمارستانی نبودند ، به عهده داشت .

  بیمارستان صحرایی حسینیه

  این بیمارستان در ابتدا به صورت مرکز اورژانس سنگری ساخته و اوایل سال1363تجهیز و تبدیل به بیمارستان سنگری شد و در عملیاتهای بدر ، قدس 1 تا 5 و الفجر 8 و 9 در پزیرش مجروحان و مداوای آنها نقش موثری ایفا کرد .

  سال 1363

  بیمارستان صحرایی مهران (کربلا)

  بیمارستان مهران در سال 1363، در 15 کیلومتری مهران ، توسط مهندسی قرارگاه نجف و مهندس احمد سالک جوراب چی ساخته شد . این بیمارستان که از نوع سوله فلزی چند ضلعی ، در عملیات و الفجر 5 فعال بود و 5 اتاق عمل داشت .

  سال 1364

  بیمارستان علی بن ابی طالب «ع»

  بیمارستان علی بن ابی طالب «ع» در پاییز سال 1364 در منطقه مارد (11کیلومتری آبادان ) ساخته شد ، که بخشهای مختلف یک بیمارستان مجهز را دارا بود . بیمارستان در عملیاتهای کربلای 4 ، 5 و 8 و در حمله سال 1367 عراق فعال بوده است .

  بیمارستان صحرایی کلاشین

  در تاریخ 1/4/1364، پشتیبانی منطقه 4 ارتش در حوال اشنویه ، مجاور مرز ایران وعراق ، بیمارستان سوله ای کلاشین را احداث کرد . این بیمارستان در عملیات نصر 1 تا 8 و کربلای 7 خدمات ارزشمندی ارائه کرد .

  سال 1365

  بیمارستان ایلام

  این بیمارستان اوایل سال 1365 توسط شرکت سهامی نوسازی و عمران تهران ، در دامنه کوهی در استان ایلام ، با زیر بنای 3974متر مربع با بخشهی مختلفی چون اورژانس ، 4 اتاق عمل ، رادیولوژی ، بخش مراقبتهای ویژه و .. احداث شد .

  سال 1366

  بیمارستان صحرایی شهید سلیم بیات و شهید رضوی

  این بیمارستان در تاریخ 19/2/66در بانه و محور ماووت دارای بخشهای اورژانس ، رادیولوژی ، بانک خون ، ریکاوری و .. به دلیل عقب نشینی در عملیات این بیمارستان مورد استفاده قرار نگرفت .

  سال 1367

  بیمارستان صحرایی امام حسن «ع»

  این بیمارستان یکی از کاملترین بیمارستانهای ساخته شده در طول دفاع مقدس است ، در 15 کیلومتری شهرستان بستان ، پس از پل سابله ساخته شد . اما پس از ساخت آن ، قطعنامه 598 به امضاء رسید .

  منبع : خرد نامه همشهری ، ویژه نامه پایداری ، تیر 1393، شماره127

 

  گردآورنده :محمدعلی سرابندی – خانم سمیه نظری-خانم زهره سارانی

  پاییز 93

دفعات مشاهده: 2446 بار   |   دفعات چاپ: 479 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
برای مشاهده کل مطالب بخش مقالات اینجا را کلیک کنید.
بیمارستان امام خمینی (ره) h.emam
تمامی حقوق معنوی این پایگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشکی زابل می باشد
Persian site map - English site map - Created in 0.193 seconds with 920 queries by AWT YEKTAWEB 3174