[صفحه اصلی ]      
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اخبار ::
آرشیو اخبار ::
ورزش و سلامت::
پرسش و پاسخ::
برقراری ارتباط ::
::
نشریه مسیر توسعه

AWT IMAGE

فرم اشتراک نشریه مسیر توسعه 

..
آر.اس.اس
AWT IMAGE 
..
خبرنامه الکترونیک

..
ورزش و سلامت
..
:: کاربردهای ماساژ در ورزش ::

  ماساژ برای حفظ شرایط آمادگی ورزشکار

  انجام یک برنامه موثر ماساژ توسط یک فرد آموزش دیده و آشنا به آناتومی عضلات و عملکرد اندامها درکنار استفاده از دانش تخصصی شناخت عضلات مهم و درگیر در ورزشهای مختلف و میزان آسیب پذیری عضلات در ورزشهای گوناگون می تواند به ورزشکاران در امر بهبود دامنه حرکات ، انعطاف پذیری بیشتر و آسیب دیدگی کمتر کمک کند .

  این برنامه به حفظ قابلیت های ورزشی ورزشکار در دوره های بین رقابتها و حتی افزایش کارایی آنها کمک شایانی خواهد نمود .

 

  ماساژ در رقابتهای ورزشی

  • ماساژ قبل از رقابت های ورزشی :

  انجام ماساژ به مدت 10 – 15 دقیقه و حدود4 ساعت قبل از شروع مسابقه با تقویت جریان خون و کاهش فشارهای عضلانی و عصبی می تواند منجر به افزایش بازده وزشکارو کاهش میزان مصدومیت های ورزشی گردد . در ماساژ قبل از رخدادهای ورزشی تاکید بر روی عضلات درگیر در آن ورزش خاص است .

  • ماساژ در خلال رقابتهای ورزشی :

  این ماساژ در خلال رقابتهای ورزشی و در زمانهای استراحت یا تایم اوت به ورزشکار داده می شود . این ماساژ زمان کوتاهی دارد و به طور خاص بر روی عضلانی متمرکز است که بیشتر تحت استرس قرار داشته اند و خسته شده اند . این ماساژ بازیابی توان از دست رفته و آماده شدن بهتر برای ادامه رقابت را سبب خواهد شد .

 

  • ماساژ بعد از رقابتهای ورزشی :

  این ماساژ بعد از پایان رقابتها انجام می گیرد و اساسا" به منظور ریکاوری و بازیابی توان از دست رفته انجام می شود. این ماساژ به مدت 15 5/1 ساعت انجام می گیرد و در آن با ماساژ گروههای عضلانی درگیر بازسازی عضلانی ، دفع مواد زائد حاصل ...... و آرامش روحی به ورزشکار خواهد شد .

  • ماساژ به منظور توانبخشی :

  ماساژ می تواند به افزایش سرعت بهبودی پس از آسیب دیدگی های ورزشی و کاهش ناتوانی و ناراحتی به دنبال آسیب ها را سبب شود . ماساژ درمانی میتواند هم برای آسیب های حاد ورزشی و کاهش ناتوانی و ناراحتی به دنبال مزمن ورزشی استفاده شود . به عنوان مثال انجام ماساژ لنفاتیک در طول فاز حاد آسیب دیدگی می تواند منجر به کاهش عدم و و تورم و کاهش کمبود اکسیژن بافت صدمه دیده و تسریع دفع مواد سمی از بافت آسیب دیده شود ، ماساژ نقاط کلیدی می تواند منجر به کاهش اسپاسم و درد در عضلات صدمه دیده و عضلات مجاور نقطه صدمه دیده که کارعضله صدمه دیده را بر عهده گرفته اند شود ، ماساژ فیبرهای متقاطع هم چنانچه در فاز تحت حاد (( subacute انجام شود سبب بهبود شکل گیری و عملکرد یافتهای در حال ترمیم خواهد شد که این امر سبب می شود فرد پس از ترمیم صدمات ورزشی دچار محودیت حرکتی ، درد ، سفتی و ناتوانی نشود .

  دکتر علی یعقوبی

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


کد امنیتی را در کادر بنویسید >
::
دفعات مشاهده: 6183 بار   |   دفعات چاپ: 1629 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 223 بار   |   0 نظر
وب دا webda
زابل - میدان جهاد -خیابان شهید باقری -ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زابل ، مرکز تلفن : 2254534- 2225405 - 2254532 - 2225402 تلفن گویا : 2254700 تمامی حقوق معنوی این پایگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشکی زابل می باشد
Persian site map - English site map - Created in 0.182 seconds with 957 queries by AWT YEKTAWEB 3174